Spolupráce s rodinou

01. 09. 2020
​Právě v této “jiné, nové“ době se nabízí vyzvednout jako další “Příklad dobré praxe“ letitou spolupráci domova a rodinných příslušníků našich uživatelů. Ta nevznikla ze dne na den, ale formovala se měsíce a roky.
Přestěhováním do domova nepřestává být klient součástí své rodiny. Rodina tak má možnost podílet se dál na péči o svého blízkého, kterou mnohdy i donedávna sama zajišťovala. Ze strany domova má rodina velkou podporu. Mnoho let bylo přirozené, milé a jaksi automatické vídat pravidelně blízké našich uživatelů na pokojích, při procházkách na zahradě, případně při dopomoci v péči. Rodinní příslušníci přicházeli, doprovázeli, spolupečovali, účastnili se aktivit a především se sami na aktivitách podíleli.

Do našich životů však vstoupil bez varování neviditelný vetřelec a hodně v našich životech změnil. Jako nejohroženější skupina populace byli během pandemie Covid-19 naši klienti maximálně chráněni. Z toho plynula mnohá omezení v běžném životě uživatelů. Hlavním a velmi citelným omezením byl úplný zákaz návštěv v zařízení. Co se zdálo přirozené, neměnné, najednou nebylo. Domov rázem ztichl, zmizel smích a štěbetání nejmladších návštěvníků a poklidné osobní rozhovory s rodinou vystřídaly pouze hovory telefonické.

Nyní jsme v době rozvolněné, návštěvy se opět, i když v omezené formě a za přísných hygienických podmínek, vrátily. Věříme, že se kulturní život bude pomalu vracet do společných prostor domova. Ovšem jak to bude ve skutečnosti, ukáže čas.

Společně stráveným časem se podporuje a zachovává intimita rodinných vztahů. Pro klienty je také velmi důležitý čas věnovaný rodinným příslušníkem při doprovodu u lékaře. Uživatelé při hovorech často oceňují ochotu ze strany své rodiny být s nimi v těchto chvílích. Rodiny zase vítají možnost nabídky pomoci při organizování rodinných oslav. K tomu účelu je možné využít po předchozí domluvě jídelnu uživatelů. Místnost zajišťuje rodinám soukromí, bezbariérovost, možnost využití nádobí a varné konvice. Nabídku využívají příbuzní zejména k oslavám významných kulatin svých blízkých. 

Tím největším přínosem, který se léty podařilo vybudovat a stále rozvíjet, je spolupráce na volnočasových aktivitách. Rodinní příslušníci jsou námi motivováni, případně sami uživatelé své blízké motivují ke spolupráci.
Pár příkladů za všechny. Syn naší uživatelky je velký cestovatel a už několik let nás opakovaně uvádí v úžas svým cestovatelským programem. Promítá a poutavě vypráví o svých cestách. Také už párkrát přizval část své rodiny a s manželkou a vnučkou se postarali o příjemné hudební posezení protkané, jak jinak, než promítáním ze světa. Další dlouholetá krásná spolupráce s rodinou nám dala možnost se přenést pomyslně do divadla. S vnučkou naší uživatelky, která je členkou Národního divadla v Praze (zpěv), a jejím manželem (hráčem na violoncello) jsme uspořádali několikrát hudební vystoupení. Díky výjimečným výkonům obou vystupujících se uživatelé přenesli ve své mysli do hlediště světových operních domů. 

Největší poděkování patří úžasnému zpěvákovi a hudebníkovi, bratrovi naší uživatelky, bez kterého si už jakoukoliv velkou společenskou akci nedovedeme představit.  Je stálicí našich plesů a zahradních slavností, kterých se za normálních okolností účastní spolu s klienty také jejich blízcí. Jeho zpěv a hudební produkce zní našim domovem již více než 15 let.

Možná právě teď vás, stávající či budoucí rodinné příslušníky, napadá, jak se zapojit a čím přispět k obohacení života uživatelů. Pokud ano, neváhejte a dejte o sobě vědět. Každý dobrý nápad a čin se počítá:)
Věříme, že budoucnost zase bude přát vzájemnému setkávání a obohacování všedního života našich seniorů.

 spoluprace-s-agenturou-1200x800.jpg
top