Mezinárodní přátelství: go4peace

12. 08. 2019
Connected in the heart of Europe.
19. – 29.7.2019
Mezinárodní kemp v Brně

Prvotní impuls k takového činnosti vznikl po válce na Balkáně 1992-1995, kdy začali předchůdci tohoto programu pomáhat v Bosně, v zemi zničené válkou. Když poté v roce 2015 navštívil papež František Sarajevo, povzbudil dobrovolně pracující mladé lidi, aby ve svém poslání nestavěli zdi, ale mosty.

Mezinárodní kemp v současné podobě se jako již odehrál v Německu (2015), v Albánii (2017), v Polsku (2018) a v roce 2019 se rozhodli uspořádat tento kemp v Brně, pod patronátem Brněnské diecéze. Byly osloveny sociální služby, které by měly zájem využít těchto dobrovolnických služeb, zejména manuálních prací na zahradě, drobných oprav či úklidových činností. Do Brna přijelo více než 100 mladých lidí 15 různých národností z Evropy i jiných zemí. Do příprav kempu se také zapojilo spousta lidí přímo z Brna, aby zajistili logistiku a zázemí pro kemp.

Přímo v našem domově probíhala spolupráce s dobrovolníky velmi příjemně. Pracovali u nás 4 dny, vždy v malých skupinách po 4 až 5 osobách. Pomohli nám s úpravou zahrady, navzdory velmi teplému letnímu počasí, uklízeli společné prostory, zajistili doprovody pro klienty domova a v neposlední řadě nám vyprávěli o svých domovinách. Dozvěděli jsme se o Bosně a Hercegovině, o Srbsku, Polsku, Německu, Chorvatsku, Ukrajině a dalších zemích. Poslechli jsme si jejich národní hudbu. Účast v projektu nás v domově obohatila nejen odvedenou prací, ale také setkáním s příjemnými mladými lidmi. Je dobře, že takový projekt existuje.  
go4peace.png
top