Kalendář "Krásná 2019"

15. 11. 2018
​Možná znáte staré české přísloví, že i malé skutky mohou způsobit velké věci. U nás, v Domově pro seniory Koniklecová v Brně, se to vyplnilo do posledního písmenka. 

Příběh našeho projektu kalendáře začal před Vánoci loňského roku, kdy se slečna Zuzana Bokůvková přihlásila v rámci projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata ke splnění přání pro jednu z našich klientek. Nechtěla dárek pouze poslat poštou, domluvili jsme se, že se přijde podívat jako host na prosincové Adventní posezení. Slovo dalo slovo, a protože zajímavé hosty rádi zveme do tzv. Křesla pro hosta, vznikla myšlenka pozvat Zuzku, aby nám osvětlila, co znamená a v čem spočívá povolání fotografky.
Jak už teď víme, Zuzka nikdy nedělá nic napůl, a proto přišla s nápadem uspořádat pro klientky focení s proměnami. Aby se na pár hodin proměnily v modelky. V březnu letošního roku tedy bylo uspořádáno v našem domově profesionální focení, včetně kadeřnice, vizážistky a doplňků. Klientky možná když vstupovaly do improvizovaného ateliéru, nevěděly, co čekat, ale po chvíli se plně vžily do role modelky a užívaly si péči a pozornost jim věnované. Asi o měsíc později přišla Zuzka předat modelkám a ukázat ostatním hotové fotografie. Ty vzbudily v domově velký ohlas, vznikly totiž překrásné umělecké portréty, které měly jedno společné: ukazovala se v nich krása skrz zkušenosti, moudrost a hlavně úsměv na tvářích modelek.
Při pohledu na výsledek nám přišlo líto, že by nikdo neviděl, co se podařilo s klientkami vytvořit. A pak už scházel jen krok ke stvoření projektu kalendáře. Aby bylo dost materiálu pro celý kalendář, a také pro velký úspěch předchozí akce, uskutečnilo se ještě jedno odpoledne pro další modelky. Tentokrát už jsme věděli, co se chystá a o to více jsme se těšili. Celá proměna klientek-modelek paradoxně nebyla způsobena tolik lakem na vlasy, kulmou nebo make-upem, ale šťastným úsměvem během focení, který vzešel z pocitu, že o ně někdo pečuje a který jim šel rovnou od srdce, protože se s děvčaty z týmu proměny cítily příjemně.
Průměrný věk modelek v kalendáři je 86 let. Snad je odpustitelné za těchto okolností zveřejnit věk dámy, nejstarší modelce bylo v době focení 93 let. Odvahu zveřejnit svůj portrét v kalendáři mělo 13 modelek.
Kalendář „Krásná 2019“ byl pokřtěn 15.11.2018 na Podzimní zábavě v domově, společně s autorkou Zuzanou a modelkami. Díky sponzorům si můžeme dovolit věnovat ho nejen modelkám a jejich rodinám. Kalendář je rozdáván bezplatně, obdarovanému se nabízí možnost na oplátku udělat něco dobrého pro někoho z dříve narozených, protože není nic hezčího než vykouzlit úsměv krásy na tváři druhého člověka a udělat mu něčím radost.
Fotografka Zuzana Bokůvková a její spolupracovnice nám a projektu věnovaly svůj čas a úsilí bez nároku na jakoukoliv odměnu nebo reklamu. Dle jejich slov jim bylo největší odměnou radost, kterou viděly u modelek. My jim každopádně chceme poděkovat: fotografce Zuzaně Bokůvkové za nápad a profesionalitu při focení, kadeřnici Magdaléně Vavřinové za úpravu vlasů modelek, vizážistkám Ivaně Melounové a Martině Gajové za líčení modelek. Všem jim pak patří dík za jemný přístup k modelkám, za skromnost s jakou si nechtějí připsat vůbec žádné zásluhy za kalendář a za nadšení, s jakým si vzaly za své inspirovat ostatní, aby dělaly nejen svým blízkým (a nejen o Vánocích) radost. Kalendář „Krásná 2019“ je výsledek snažení dobrých lidí o dobrou věc. Budiž také poselstvím o tom, že z malého skutku (splněného přání z Ježíškových vnoučat), mohou vzniknout velké a důležité věci.
 
top