Fototerapie

11. 01. 2019
To, že světlo má blahodárné účinky na zdraví i psychiku člověka je dnes již nesporným faktem.
A to nemluvíme jen o slunečním záření, které nám dodává tolik potřebný vitamín D, ale o světle obecně. Proto máme v 2. patře k dispozici speciální fototerapeutické panely, které přes zimu intenzivně využíváme.
 

Na podzim a v během zimy, se mnoho lidí cítí unaveni a mají méně energie. Nedostatek denního světla může také vést k poruchám spánku. Někteří lidé reagují zvýšenou chutí k jídlu, která způsobuje přibírání na váze. U někoho se může dokonce vytvořit deprese. Tyto příznaky jsou přirozenou reakcí těla přizpůsobit se měnícím se podmínkám, kratších dnů a menšího množství denního světla. Tento jev je nazýván SAD (Seasonal Affective Disorder) nebo zimní deprese. Lehčí formou SAD (zimního smutku) trpí velké množství lidí.
Fototerapie, nebo také terapie jasným světlem (Bright Light Therapy, Photo Therapy) je vědeckou medicínou uznávaná metoda léčby, která se používá na léčení špatných nálad, zimního smutku, depresí a poruch spánku. 
Principem léčby je dívání se do plnospektrálního simulátoru slunce (lampy) po určenou dobu a z určené vzálenosti. Jde o to, aby na sítnici pacienta dopadalo světlo co nejvíce podobné dennímu světlu a o velké intenzitě, které má simulovat příjem světla za slunečného dne.

V klubu (společenské místnosti ve 2. patře) je fototerapie volně k užívání pro každého, společně se pak scházíme k této terapii a povídáme si, posloucháme muziku nebo mluvené slovo, zatímco na sebe necháme světlo působit. 

svetlo-(1).jpg
top